Report z premiéry Síly vzdoru, části první

28. listopadu 2014 v 16:53 | Tendy |  Blog
Je to tak, i já jsem se konečně podívala na ten nyní tolik opěvovaný film, pokračování Hunger Games série, třetí díl, jak by nazval nevědomý nečtenář, Sílu vzdoru, jak onen díl nazývají všichni Tributes! A na začátek upozorňuji, že toto, nu ano, bude možná aj taková recenze, ale objeví se zde spoilery nejen k příběhu, ale však i filmu jako takovému, takže si nenechte zkazit překvapení a zda jste film ještě neviděli, tento článek nedočítejte, neboť bych ráda rozebrala i to, co ve filmu vůči knize chybí a podobně. Nu, dáme se do toho!


Možná by bylo vhodné si nějak zopáknout, vo co v tomto díle vlastně go. Samozřejmě si na to všichni, byť jen zamlženě vzpomínají, ale abych to mohla nazvat nějakou tou recenzí, musí to mít přeci hlavu i patu :D. Sedmnáctiletá Katniss Everdeenová se po "konci" třetích Čtvrtoher (které tak trochu skončily jejím zapříčiněním, neboť nechala do zduchu vyhodit celou arénu) ocitá v Třináctém kraji, nacházejíc se pod zemí a v čele s prezidentkou Almou Coinovou, která se spolu s Plutarchem Heavensbeem, a vlastně plus mínus celým Třináctým krajem, snaží Katniss přesvědčit, aby se stala jejich Reprodrozdem, vůdcem a tváří celého povstání.


Ale nebyla byto přeci naše Katniss, kdyby byla poddajná a jen tak by se nechala svést "nanějakou stranu". Neboť z arény nebyl zachráněn Peeta, vlastně všechen čas tráví jen představami o tom, co s ní asi v Kapitolu provádějí, jakou formu ho mučí. Přes počáteční nevoli však Katniss reprodrozdování přijímá a odstartovává tím propagandistickou náladu Třináctého kraje a revoluce jde do pohybu.

ÚVOD FILMU, ANEB VŠE JIM MUSÍME ŘÍCT

Asi takto jsem vnímala ten začátek. Katniss mi při pronášení slavných slovíček "Jmenuji se Katniss Everdeenová. Je mi sedmnáct let. Poházím z..." a blábláblá dále připadala celkem uměle a nedokázala jsem se do filmu hned položit. Třináctý kraj obecně se mi vůbec nelíbil (v mých představách je daleko sterilnější :D) a nelíbil se mi ani kontrastmezi na pohled zchátralým prostorem, však supr čupr extra moderní a funkční výbavou. Co se týče počátečního letu do trosek Dvanáctého kraje, další věc, která na mě nijak nezapůsobila. Coinová s Plutarchem se dohodnou, že tam Katniss pošlou proto, aby ji přiměli stát se reprodrozdem; aby jednoduše viděla, jak je Kapitol krutý a podvolila se možnosti, že proti němu bude bojovat.

PODMÍNKY REPRODROZDECTVÍ/ REPRODROZDOVÁNÍ

V knize Katniss přichází se seznamem podmínek, které je třeba splnit pro zapečetění jejího kladného rozhodnutí. Nechci působit až tak hnidopichšsky a nadávat na každou drobnost, která se udělala jinak, v tomto kontextu mě však napadá jako dobré zmínit, že Katniss má ve filmu pouze dvě podmínky, z čehož vážně se dá brát jen ta první a druhé se zasmějemě (a já nepopírám, že jsem se jí zasmála). V knize je i jako jedna z podmínek uveden lov s Hurikánem - ten ve filmu nechybí, je do něj však narván jakousi násilnickou formou a nepůsobí nijak reáln, spíše vážně jen jako narvaná kýčovitost.

VENIA, FLAVIUS, OCTAVIE A EFFIE

Taky jste si toho všimli?! Žádná Venia, žádná Octavie, žádný Flavius. A to přitom zastávali v knize celkem důležitou roli a myslela jsem si, že když je dali do prvního dílu, a pak je dali i do dílu druhého, tu mučící scénu tam dají; a já se na ni tolik těšila... Navíc byli hezkým příkladem, takovým úkazem na to, jak od teď budou muset kapitolané žít, bez přehnaného luxusu a sledování her, budou se muset spokojit s životem jako všichni ostatní. Co se týče Effie, tu tam právěže hnusně narvali! A vím, že, jak jsem četla, to udělali rovněž i z důvodu toho, že Philip Seymour Hoffman, který ztvárňoval postavu Plutarcha, zemřel, některé scény, ve kterým měl vystupovat on, nahradili právě scénami s Effie, ale k čertu, proč zrovna Efiie? Ta se v závěrečném dílu prakticky nevyskytuje.

ARE YOU, ARE YOU, YOU KNOW WHAT I MEAN

Jistěže, samozřejmě myslím píseň The Hanging Tree, do které se zamiloval snad každý, kdo již film viděl. Nu, a dobře, i já se k těm zfanatizancům připojuji, neboť musím uznat, že ta píseň má šťávu, fakt! Obzvláště se mi líbila ta scéna ve které v Pátém kraje odpalují přehradu a přitom zpívají. To bylo něco tak nádherného... vážně. Bylo jim vlastně i jedno (nebo ne jedno, ale brali to jako samozřejmost, která je pro úspěch potřebná), že zemřou, hlavně když napomohou k vítězství revoluce. Totéž platí i o scéně v lese ze Sedmého kraje, kdy jich opět tolik zemřelo; ale pro to, aby revoluce pokročila. Obětování se pro dobrou věc - tomu já říkám odvaha.

FINNICKU, FINNICKU... KAM JSI ZDRHL?

Možná jste si toho všimli i vy, ale ve filmovém zpracování chybí Finnick. Kolikrát se tam objeví? Tak pětkrát. Nevím to jistě, ale rozhodně tam nebyl v takovém měřítku, jako v knize, kde obstarává jednu z nejdůležitějších postav. Alespoň ho ale vykreslili jako psychicky labilního, splátajívího provazy a jeho setkání s Annie bylo tak neuvěřitelně dojemné a překrásné. Což mě dostává k Johanně - ta byla jednoduše KUREVSKY BOŽÍ, ač neřekla jediné slovo :D. Já Johannu prostě miluju **.

SEČTENO, PODTRŽENO?

Síla vzdoru nebyl špatný film, to rozhodně ne, a myslím, že byl mnohem lepší než Vražedná pomsta. Bohužel (bohudík?) já jsem však příznivec Garyho, prvního režiséra a Síla vzdoru, tedy první část, mi zatím nepřipadá natolik dobrá, abych ji ze série nazvala, co se filmů týče svým nejoblíbenějším; já jsem prostě za Arénu smrti, ta je bestovská! Filmu bych dala tři hvězdičky, leč je důležitým, že jsem u filmu ani nebrečela. To je převelice divné...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tanhaya/Fanynka witch Tanhaya/Fanynka witch | Web | 29. listopadu 2014 v 18:46 | Reagovat

Hezká recenze!
Na filmu jsem taky byla a musím souhlasit a to hned v několika věcech! Ta první je ta, že ten song je best!:D
A Johannu taky miluju :D Byla mi nějak sympatická od první chvíle!

2 Kajuš Kajuš | E-mail | 2. ledna 2015 v 21:00 | Reagovat

Páni! Máš to vážně moc hezky napsané a musím s tebou souhlasit. Taky jsem čekala,že to bude mít větší šťávu. Nejvíc mě ale dostal ten otevřenej konec, kde se Peeta zmítá připásanej k posteli a už se se nemůžu dočkat dalšího dílu! Od ty doby, co jsem k Vánocům dostala knížku se musím pořádně ovládat, abych nenačuhovala jak tobud dál :D Jinak máš opravdu moc hezký blog a líbí se mi styl jakým píšeš. Vímjistě, že tu nejsem naposledy ;-) :-)

3 Tendy Tendy | E-mail | Web | 7. ledna 2015 v 18:57 | Reagovat

[1]: Jů, jsem ráda, že v tom nejsem sama! :D A děkuju!

[2]: No páni, tvůj komentář mě velmi potěšil :). To abych šla hned napsat nějaký článek, teď po talentovkách mám už alespoň nějaký volný čas :). Zda tomu však dobře rozumím, ty nečteš knihu a raději čekáš na film?! Ale holka, vždyť na knihu nic nemá, alou číst! :D

4 Kajuš Kajuš | 11. ledna 2015 v 17:19 | Reagovat

Já jí čtu, ale od Arény smrti :D Vím, že na knížku nic nemá ;). Páni, ty jsi taky dělala talentovky? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.